Najlepsze oczyszczacze powietrza z filtrami jonizującymi

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najgroźniejszych zagrożeń dla środowiska. Statystyki pokazują, że narażenie na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc i inne poważne choroby. Aby zmniejszyć to ryzyko, wiele osób decyduje się na stosowanie wewnętrznych systemów oczyszczania, które filtrują szkodliwe cząsteczki w powietrzu. Jednak nie wszystkie filtry i oczyszczacze powietrza są równie skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza. Jeśli chcesz, aby Twój filtr był w stanie jak najskuteczniej usuwać szkodliwe substancje z powietrza, musisz upewnić się, że jest wyposażony w filtr jonizujący. Filtr jonizujący dodaje jony (ujemnie naładowane cząstki subatomowe) do strumienia powietrza, przepuszczając je przez pole elektryczne lub źródło naturalnych jonów, takich jak ozon lub para sodu. Kurz, pyłki, dym papierosowy i inne drobne cząstki unoszące się w powietrzu natychmiast po przejściu przez filtr jonizujący mają ładunek ujemny netto i są znacznie bardziej przyciągane do każdej powierzchni z ładunkiem dodatnim (takiej jak ludzka skóra). To sprawia, że ​​przylegają znacznie silniej niż bez jonizacji, co pomaga zatrzymać je, zanim dostaną się do płuc podczas oddychania.

Filtr jonizujący vs. filtr HEPA

Filtry HEPA to najczęściej spotykany typ filtrów występujących w oczyszczaczach powietrza. "HEPA" to skrót od High-Efficiency Particulate Air filter i służy do usuwania kurzu, alergenów i innych małych cząstek z powietrza. Ze względu na ścisłą siatkę filtra i jego zdolność do wychwytywania cząstek stałych, filtry HEPA są bardzo dobre w usuwaniu dużych cząstek z powietrza. Z drugiej strony, filtry jonizujące są przeznaczone do usuwania małych cząsteczek i jonów z powietrza. Cząsteczki te są odpowiedzialne za wywoływanie reakcji u osób wrażliwych i powodowanie chorób takich jak astma, katar i alergie.

Filtry jonizujące są bardzo dobre w usuwaniu tych szkodliwych cząsteczek i jonów z powietrza. Filtry HEPA mają zdolność do usuwania niektórych cząsteczek większych niż 0,3 mikrona. Z kolei filtr jonizujący nie jest tak skuteczny w usuwaniu większych cząstek stałych. Filtry HEPA mają jednak znacznie mniejszą skuteczność, jeśli chodzi o usuwanie jonów. Dzieje się tak dlatego, że brakuje im ładunku, który jest niezbędny do przyciągania jonów i usuwania ich z powietrza. Z kolei filtry jonizujące posiadają silny ładunek dodatni, który przyciąga i skutecznie usuwa z powietrza szkodliwe jony.

Jak działają filtry jonizujące?

Najpopularniejszy typ filtrów jonizujących składa się z dwóch elektrod, pomiędzy którymi znajduje się źródło wysokiego napięcia. Elektrody te są umieszczone wewnątrz filtra powietrza z siatką, przez którą przepuszcza się powietrze. Podczas pracy, elektrody emitują jony do strumienia powietrza, który przechodzi przez filtr. W rezultacie filtr przyłącza jony do kurzu, pyłków i innych małych cząsteczek powietrza, które przez niego przechodzą, skutecznie usuwając je z powietrza. Istnieją dwa rodzaje filtrów jonizujących stosowanych w oczyszczaczach powietrza:

- Elektrostatyczny - wykorzystuje pole elektryczne do generowania jonów i przyłączania ich do cząstek stałych przechodzących przez filtr.

- Elektrostatyczno-jonowy - Wykorzystuje pole elektryczne do generowania jonów oraz źródło jonów naturalnych, takich jak ozon lub para sodowa. Jony z każdego z tych źródeł są następnie przyłączane do cząstek stałych przechodzących przez filtr.